Hispanic Heritage Museum

Strassburg celebrates Hispanic Heritage Month with a Hispanic Heritage Museum!
Mrs. Monko and Mrs. Quintero collected projects from classrooms.
Layers of Learning.
Art from specific provinces.
Mrs. Monko and Mrs. Quintero were joined by Mrs. Lerner.
Sun amd Moon designs
Ponchos

RACE TO READ!! Stride Academy Reading Badge Contest

Race to Read - Reading Badge Contest Winners!!
Ms. Elliott's 3rd Grade Class...First Place: Kymahnee Holmes, Second Place: Logan Davenport, Third Place: Tyler Williams
Ms. Weisinger's 3rd Grade Class, First Place: Yusuf Bislimi, Second Place: Brianna Alvarado, Third Place: Ronneyah Lofton
Ms. Avance's 3rd Grade Class, First Place: Christopher Trabue, Second Place: Perry Smith, Third Place: Devin Winners
Ms. Bern's 3rd Grade Class, First Place: Samuel Dunlap, Second Place: Miracle S-Rudolph, Tied for Third Place: Ladell Aleman and Angel Wallace
Ms. Tyler's 3rd Grade Class, First Place: Ana Castaneda, Second Place: Jillian Hynes, Third Place: Kennedy Hannah
Ms. Bultema's 3rd Grade Class, First Place: Jalynne Scott, Second Place: Madison Brown, Third Place: Morghan Dismukes
Ms. Merritt's 4th Grade Class, First Place: Gabrielle Myrick, Second Place: Jordan Smith, Third Place: Timothy Thorns
Ms. Murphy's 4th Grade Class, First Place: Trevor Daniels, Second Place: Stephanie Mascote, Third Place: Dylon Smith
Ms. Warren's 4th Grade Class, First Place: Sean Watts, Second Place: Janiyah Thomas, Third Place: Kyleigh Dettloff
Mrs. Moore's 4th Grade Class, First Place: Deloris Lee, Second Place: Karah Vaughn-Brown, Third Place: Micah Gray
Mrs. Grant's 4th Grade Class, First Place: Kmari Read, Second Place: Kammi Williams, Third Place: Neveah Montgomery
Mr. Rael's 5th Grade Class, First Place: Seven Wilson, Second Place: Gabrielle Davis, Third Place: Cyana Wadlington
Ms. Roger's 5th Grade Class, First Place: Hope Mensing, Second Place: Promise Walker, Third Place: Samia Green
Mr. Rael's 5th Grade Class, First Place: Brianna Vaughn, Second Place: Jonathan Kendrick, Third Place: Sebastian Rodriquez
Ms. Lloyd's 5th Grade Class, First Place: Cassidy Dorsey, Second Place: Janiyah Mason, Third Place: Demarion Gunn
Ms. Johnson's 5th Grade Class, First Place: Tyna Ware, Second Place: Jasmin Arroyo, Third Place: Alana Stroud
Mr. Palhegyi's 5th Grade Class, First Place: Maritza Soto, Second Place: Emmanuel Ramos, Third Place: Bryana Hill

Special Events

,

"Every Child -- Every Day"

"It Takes A Whole Community To Educate A Child"

 
 
Website by Sugar Webs